Koç Sistem ile Röportaj

“Her üniversite mezunu, elbette hemen işe başlayıp öğrendiklerini uygulamak, kendini kanıtlamak ister. Her genç arkadaşın hayali büyük şirketlerde çalışıp kendini geliştirmektir.

Peki, büyük şirketler ne ister? Hangi özelliklere sahip olanları tercih ederler? Hangi hususlara dikkat ederler?

Bu ve benzeri soruların cevapları için Koç Bilgi Sistem’in İnsan Kaynakları Departmanında görev alan Sayın Gamze Yücel ile ‘İşe Alım’ konusunda yaptığım röportajın size yön vereceğini temenni ederim.”

Öncelikle Koç Sistem’den bahseder misiniz?
Türkiye’nin en köklü ve lider bilgi teknolojileri şirketi olan Koç Sistem, yüzde 100 Türk sermayesiyle 1945’te kuruldu. Şirket 2000’li yıllarda çok önemli bir dönüşüme imza atarak, geleneksel sistem entegratörlüğünden, müşteriye özgün teknoloji çözümleri ve dış kaynak hizmetleri üreticisine dönüştü. Koç Topluluğu’nun bir üyesi ve Koç Bilgi Grubu’nun en köklü şirketi olan Koç Sistem, kamu kuruluşlarına ve özel sektör şirketlerine verdiği hizmetlerle pek çok ilke imza atıyor.

Müşterilerinin Bilgi Teknolojisi çözümlerine ilişkin ihtiyaç ve beklentilerini güvenilir, kalıcı ve yenilikçi bir işbirliğiyle karşılamak ve en yüksek katma değeri almalarını sağlamak hedefiyle Koç Sistem, Türkiye Bilgi Teknolojileri sektörünün lider oyuncularından biri olma özelliğini yıllardır koruyor. Müşterileri için yarattığı değeri sürekli artırarak, onların gereksinimleri doğrultusunda özel çözümler üretmeye devam ediyor.

Sürekli gelişimini ve kurumsal var oluşunu, “Gücümüz, hayal gücünüz” söylemiyle özetleyen Koç Sistem, bu doğrultuda, müşterilerinin sürdürülebilir büyüme hedeflerini “fark yaratma” stratejisiyle gerçekleştirme amacıyla çalışıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji liderleri ile güçlü stratejik ortaklıklar kurarak, Türkiye’nin dört bir yanındaki hizmet merkezleri ile koşulsuz Müşteri memnuniyetini gerçekleştiriyor.

Teknolojide dış kaynak kullanımını yaygınlaştırma odağıyla Koç Sistem, yeni ürün/çözüm/hizmetlerle pazarı şekillendirmeye devam etme kararlılığında ve Türkiye’nin BT alanındaki lider dış kaynak hizmet ve çözüm sağlayıcısı olma iddiasındadır; Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne, rekabet gücüne büyük katkı yapan ve paydaşlarıyla Avrupa ve yakın coğrafyada teknoloji katmanında hizmet veren öncü bir kuruluş olmayı hedeflemektedir.

İşe alım Koç Sistemde nasıl işlemektedir?
Koç Topluluğu’nu geleceğe taşıyacak potansiyeli olan yeni mezun adayları seçmek için “Yetkinlik Bazlı İşe Alma ve Yerleştirme” süreci işletilmektedir.

İnsan Kaynakları bölümü tarafından aday ile yetkinlik bazlı mülakat yapılır.

Teknik Mülakatlar; İlgili departman yöneticisi tarafından adayın pozisyonun iş tanımına, teknik beklentilere uygunluğu mülakat sonucunda değerlendirilir.

Panel Görüşme veya Sunum Uygulaması; Ön mülakatlar sonrası yeterli sayıda aday olması durumunda tüm adayların birlikte bir grup çalışması yapması sağlanır. Bu grup çalışmasında adayların yetkinlikleri değerlendirilir. Yeterli sayıda aday olmaması durumunda pozisyona göre adaylara sunum alıştırması yaptırılır.

Kişilik Envanteri ve İngilizce Sınavı; Mülakatlar sonrası olumlu olarak değerlendirilen adaylar için kişilik envanteri ve İngilizce sınavı uygulanır.

Aşamalarda başarı adayların referans kontrolleri yapıldıktan sonra iş teklifinde bulunulur.

İşe alımda aradığınız özellikler nelerdir?
İşe alacağımız adaylarda aradığımız ortak özellikler, pozisyonun gerektirdiği tecrübe ve teknik bilgi birikimiyle beraber şirketimizin kurum kültürü ve değerleriyle uyumlu kişilik özelliklerine sahip olunmasıdır.

Koç Topluluğu şirketleri olarak, çalıştığımız her bir personelimizin Koç Topluluğu Temel Yetkinlikleri’ne uygun olmalıdır.

Bu yetkinlikler: Koç Bilgi Grubu şirketlerimizin özellikleri itibariyle, ileride birlikte çalışacağımız adaylarımızın yenilikçilik, yaratıcılık, araştırmacılık, farklılıkların yönetimi, vizyonerlik konularında diğer adaylardan öne çıkmalarını bekleriz.

Koç Bilgi Grubu bünyesinde her seviyede, fark yaratabilen, farkını şirketlerimizde katma değere çevirebilecek, inisiyatif alabilen, vizyoner, yaptığı işin geliştirilmesi için doğal liderlik yapabilen, takım arkadaşlarımızla çalışıyoruz.

Ayrıca Koç Topluluğu çalışanlarından beklenen yetkinlikler; Takım Çalışması, Yön Belirleme, İletişim, İşbirliği Geliştirme, Sonuç Odaklılık, Yaratıcılık ve Girişimcilik, Kendini ve Çalışma Arkadaşlarını Geliştirme ve Müşteri Duyarlılığı’dır.

İşe alımda her adayın mutlaka geçtiği aşamalar nelerdir?
Tecrübeli personel işe alım süreci KocKariyer.com ve Kariyer.Net aracılığıyla ilanların açılmasıyla başlıyor. Başvuruların incelenmesi, telefon mülakatı, seçilen adayların İK ve ilgili bölüm yöneticimizle yüz yüze yetkinlik bazlı mülakatı, kişilik envanterinin uygulanması, pozisyon bazlı İngilizce sınavları ve seçilen adayların bir üst yönetici mülakatıyla devam ediyor. Teklif yapılacak adaya referans kontrolü ve ücret belirleme çalışmasının yapılması ve yazılı iş teklifinin iletilmesi ile süreç sonuçlanıyor.

İşe alım sürecimizde yetkinlik bazlı mülakat, kişilik envanteri ve referans kontrolü işe alımın olmazsa olmazları. Yeni Mezun işe alımlarımızda ise panel görüşmesinde yapılan vaka çalışmaları ve İngilizce sınavımız adayların mutlaka geçmesi gereken aşamalar.

İlanının verilişinden itibaren ne kadar sürede sonuçlandırıyorsunuz?
Aslında pozisyonun özelliklerine göre çok değişiklik gösteriyor. Üç-dört günde adayımızı netleştirip bir haftada çalışmaya başlatabildiğimiz adaylarımız olduğu gibi bir buçuk iki ayı bulan pozisyonlarımız da çıkabiliyor. Ortalama 30 gün içinde pozisyonumuzu doldururuz.

İşe alım sonrasında Oryantasyon programından bahseder misiniz?
Her ay iki gün süreli Oryantasyon Eğitimi uyguluyoruz. İlk gün Koç Bilgi Grubu’nun tüm yeni personelleri için ortak yapılır. KBG şirketleri yöneticileri kendi şirketlerini detaylı olarak tanıtırlar. Tüm şirketlerimiz için ortak hizmet veren Kurumsal İletişim, İdari İşler, Ortak Sağlık Birimi, İnsan Kaynakları Bölümleri olarak da uygulamalarımızı detaylı olarak aktarırız.

Her oryantasyon eğitimine Genel Müdür’ümüz mutlaka katılır ve şirketlerimize yeni katılmış arkadaşlarımızla tanışır. Yeni çalışanlarımız şirketlerimizin vizyonlarını bizzat Genel Müdür’ümüzden duyarlar. İkinci gün Koç Sistem Şirketi’nin diğer bölümlerinin yöneticileri bölüm tanımlarını ve iş süreçlerini aktarırlar.

Çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak için ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz?
Motivasyonu sağlamak için bol bol bir araya geliyoruz. Tüm çalışanlarımızın katıldığı “Happy Hour”larımızı en geç üç ayda bir düzenliyoruz. Yılda 3-4 kez organize ettiğimiz şehir dışı gezileri ile çalışanlarımıza farklı yerler görme imkanları sağlıyoruz. Her yıl şirketimizde 23 Nisan Şenliği organize ederek, çalışanlarımızın eş ve çocuklarını da ağırlıyoruz. Sporcu çalışanlarımız her yıl Mayıs –Haziran arasında 1 ay süren Koç Topluğu spor Şenlikleri de yarışıyor. Şenliklerin en başarılı takımlarındanız.

Her yıl en az bir büyük etkinlik yapıyoruz. Tüm çalışanlarımızın katılımı ile kimi zaman koca bir gemide eğlenip yorgunluk atıyor, kimi zaman yılbaşı partisinde coşarak önümüzdeki seneye enerjik başlıyoruz. İç İletişim Çalışmalarımızda Kurumsal İletişim Bölümümüz iş ortağımız olarak yanımızda yer alıyor.

Çalışanlarımızın insiyatifi ile hayata geçen Fotoğraf Kulübü, Sualtı Kulübü, Tiyatro Kulübü BİZ’e renk katıyor.

Kampüsümüzün içinde yer alan spor salonumuz, özellikle öğle araları ve akşam iş çıkışında çalışanlarımızdan yoğun ilgi görüyor.

Çalışanlarınıza özel eğitim uygulamalarınız var mı? En çok hangi departmanlara yönelik eğitimler düzenleniyor?
Çalışanlarımızın gelişimini sağlamak için yıllık eğitim programları hazırlanıyor. Bu eğitim programlarında global, lokal ve online eğitimler yer alıyor. Ayrıca, yıl içerisinde herkesin ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz konularda da eğitimler düzenliyoruz. (beden dili, stres yönetimi, zaman yönetimi, reiki, empatik iletisim vs.)

IK tarafından hazırlanan ve çalışanlarımızın ilgisini çeken beş eğitim alternatifini intranet ortamında sunuyoruz. Sonuçlar değerlendirilerek en çok tercih edilen eğitimlerden oluşan İnsan Kaynakları Seminer Programı oluşturuluyor. Yıl boyunca ayda bir kere eğitim organizasyonları düzenleniyor.

Stajyerler Koç Sistemde kendilerini nasıl geliştirebilirler?
Bizde staj yapan arkadaşlarımızın iş hayatına dair gerçek bir deneyim kazanmalarına özen gösteriyoruz. Bizlerle çalışan stajyerlerimiz şirket kültürünü ve çalışma ortamını daha yakından tanıyıp, kendilerini geliştirerek ileride yeni mezun İşe alımlarımızda bilinçli bir aday olarak, şirketimizde iş fırsatı şansını yükseltiyorlar.

Stajyer alımında hangi kriterleri göz önüne alıyorsunuz?
Stajyer alımlarımıza başlamadan önce departmanlardan talepleri alarak yıllık stajyer ihtiyacımızı belirliyor ve başvuruları topluyoruz. Başvuruları ön elemeden geçirdikten sonra yüz yüze birebir mülakatlar yaparak uygun adayı belirliyoruz. Şirketimizde yapılan staj süreleri öğrencilerin zorunlu stajlarıyla doğru orantılı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Üniversite stajyerleri için yaklaşık 1–2 ay arasında, lise stajyerleri içinse öğretim yılını kapsayacak şekilde staj olanağı sağlıyoruz. Stajyerlerimizi seçerken öğrencilerin zorunlu stajı olmasına dikkat ediyoruz. Tüm işe alım süreçlerimizde olduğu gibi stajyer alımlarımızda da pozisyonun gerektirdiği nitelikler ve kişinin yetkinlikleri öncelikli değerlendirme konusu. İstekli, öğrenmeye açık, başarı odaklı ve iletişim becerileri yüksek olan stajyer adaylarını tercih ediyoruz.

2010 yılı içerisinde yoğun olarak işe alım yaptığınız ekipleriniz hangileri oldu?
Veri depolama, sunucu sistemleri, yazılımlar…

Veri Depolamadan biraz bahseder misiniz?
Veri depolama altyapısında, bağımsız LUN (Logical Unit)’lar yaratılıp kapasite ve erişim yetkilendirmesi sağlanarak, çoklu müşteri ve sunucu yapılarına paylaştırılmaktadır. Hangi müşterinin, hangi sunucusunun, hangi SAN trafiği üzerinden, hangi LUN’a erişim sağlayabileceği veri depolama ve SAN yönetim yazılımları kullanılarak belirlenmekte ve dinamik olarak yönetilmektedir.

Koç Sistem’in mevcut veri depolama yapıları, çok sayıda Disk’e yayılmış RAID-1 (Mirror), RAID-5, RAID-6 ve Hot-Spare güvenlikli, yüksek Cache kapasiteli, paylaşımlı bir yapıda tasarlanmıştır. Tüm müşteri sunucuları, çok sayıda fiziksel Disk’e yayılmış, Cache kullanımlı bu hızlı veri depolama yapısından yararlanmaktadır. Disk Sistemi üzerinde erişim istatistikleri incelenerek, LUN yapısı ve performans kriterleri dinamik olarak, veri depolama yönetim yazılımları kullanılarak yönetilmektedir.

Değişimi ve yeniliği seven İnsan Kaynakları ekibi olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Yaş ortalamamız 33. Dinamizm ve genç yaş ortalaması Y Kuşağı için bir çekim noktası. Sorgulayıcı ve paylaşımcı bir yapının olması, açık iletişime dayalı yönetim anlayışını savunmamız, kuralcı değil yenilikçi olmamız uygulanan en önemli yönetim politikalarımız. Yöneticilerimiz bu jenerasyona daha arkadaş gibi yaklaşarak “Kazanan Takım” odaklı davranıyorlar. Bireysel hedeflerin şirket hedefleriyle uyuşturulduğu “Kazan Kazan” stratejisi söz konusu.

Şirketlerimizde, çalışanlarımız, alabildikleri ölçüde sorumluluk, istedikleri kadar yetki alırlar. İnisiyatif kullanabilen her çalışanımız istediği ölçüde yönetime katılır. Şirketimizin sahibi gibi görme şansına sahiptir. Bu kültürü canlı tutabilmek en büyük görevlerimizden… Kendini geliştiren, kendisine yatırım yapan her çalışanımız için, işinde kullanabileceği alanlarda eğitim imkânlarını sunuyoruz. Diğer taraftan dinamik yapı içinde organizasyon değişikliklerimiz ile çalışanlarımıza yeni kariyer yolları ve fırsatları yaratıyor, motivasyon uygulamalarımız ile işimize keyif ve renk katmaya çalışıyoruz.

Yaptığımız yönetici toplantılarında, alanında uzman konuk konuşmacılar getirerek Y jenerasyonu ve liderlik konularında bilgilendirmelerde bulunuyoruz.

Ve son olarak; Nasıl bir performans değerlendirmesi uyguluyorsunuz?

Çok boyutlu hedef kartı yaklaşımı ile oluşturulan Performans Yönetim Sistemi’ni uygulamaktayız.
Performans Yönetim Sistemi’nde, portal üzerindeki elektronik formlar kullanılmakta, yüz yüze görüşmeler dışındaki tüm akış elektronik ortamda gerçekleşmektedir.

Süreç hazırlıkları, şirketin bir sonraki yıla ait bütçe çalışmalarının önceki yılın Ekim Ayı’ndan itibaren hazırlanması ile başlar. Her yıl Ocak Ayı’nda şirket ve Genel Müdür hedeflerinin Grup Başkanı tarafından onaylanması ile “Hedef Yayılı Süreci” başlar. Şirket hedefleri her seviyedeki çalışan için farklı ağırlıklarla tüm çalışanlara yukarıdan aşağıya yayılır. Bu yayılım kapsamında yılbaşında yönetici ve çalışan arasında gerçekleştirilen Hedef Belirleme Görüşmesi’nde, şirket hedefleri ile uyumlu olarak çalışanın hedefleri, çalışan-yönetici mutabakatı ile belirlenir. SMART hedefler kullanılır.
Bu hedeflere ait gerçekleşmeler, yıl içerisinde aylık/üç aylık/altı aylık dönemlerde izlenir ve düzeltici önlemler alınır.

İş performansı, Performans Yönetim Sistemi ile değerlendirilirken, Yetkinliklerin değerlendirilmesi, yine elektronik ortamda 360 derece Yetkinlik Değerlendirme Sistemi ile gerçekleştirilir. Bu sistemde çalışanlar Koç Topluluğu Yetkinlikleri doğrultusunda yöneticisi, eş düzeyleri ve varsa astları tarafından değerlendirilir.

Yılsonunda, tüm bu değerlendirme sonuçları üzerinden çalışan ve yöneticinin birlikte yaptıkları “Performans Değerlendirme” görüşmesi ile çalışanın performansının iyileştirilmesi için yapılması gerekenleri tespit eder ve çalışanın gelişimini planlar.
Bu görüşme sonrasında hedef gerçekleşme değerleri sisteme girilerek çalışanın performans puanı hesaplanır. Ayrıca Gelişim Planları Koç Topluluğu’nun Gelişim ve Eğitim Platformu olan Koç Akademi üzerinde elektronik ortamda yapılır ve kayıt altına alınır.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

SOSYAL MEDYADA
Koç Sistem

KAYNAK
GAMZE YÜCEL

Koç Bilgi Sistem İnsan Kaynakları Departmanı
RÖPORTAJI GERÇEKLEŞTİREN
MAKBULE NAZ KÜÇÜKTURGUT

İşletme Yönetimi
Reklamlar
Arel+ içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s